Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
digimon >>> Cyfrowe Potwory <<< Czyli wszystko o bajce Digimon


Digimony i Pokemony - różnice i podobieństwa

17/06/2011 16:08:55

Witam oraz przepraszam za długą nieobecność.
By się zrewanżować chciałbym opisać różnice i podobieństwa dwóch anime, mam na myśli Digimony i Pokemony...


Na początek weźmy sobie głównych bohaterów oraz ich partnerów.

Pokemon:
Bohaterami tej bajki są ludzie i stworki zwane Pokemonami, które nie potrafią mówić i myśleć ponieważ za nich myślą ludzie tzw. trenerzy.
Każdy trener może mieć nieskończenie wiele pokemonów przy sobie (w grach tylko 5 i nieskończenie wiele w boxach), które wykorzystuje do bitw z innymi trenerami na mistrzostwach.
Gatunków pokemonów jest bardzo dużo (więcej niż digimonów) począwszy od ziemnych typu Bulbasaur poprzez normalne jak Zangoose po elektryczne, którego dobrym przykładem będzie Pikachu.

Digimon:
Bohaterami tejże bajki anime też są ludzie i stworki duże i małe zwane digimonami, które już potrafią mówić i myśleć w przeciwieństwie do swoich poprzedników.
Digimony były też obdarzone własną wolą (jak np. Impmon z Digimon Tamers, który odszedł od swoich partnerów bo go za bardzo męczyli) oraz uczuciami.
Stworki były też bardzo przywiązane do swoich ludzkich partnerów i na odwrót (teraz nie wiem dlaczego ale mi się przypomniał film pt. "Złoty Kompas").
W odróżnieniu do pokemonów na każdego digimona przypadał jeden ludzki partner (wyjątkiem był Impmon bo on miał dwóch (patrz: notatka przed tą)), który [dotyczy to tylko serii digimon tamers] mógł wzmacniać swojego potwora specjalnymi kartami (je też opisałem w jednym z poprzednich notatek).
Gatunków digimonów jest zdecydowanie mniej niż pokemonów.

 

Przejdźmy teraz do następnego punktu, do fabuły.

Opiszę w tym punkcie tylko jedną z serii każdej z anime.

Pokemon:
Opisać chciałbym pierwszą serię pokemonów (ale tylko trochę bo dawno tej bajki nie oglądałem).
Tutaj spotykamy wielkiego fana pokemonów, Ash'a ketchum'a, który chciałby mieć własnego pokemona i zdobywać gwiazdki na światowych turniejach biorą udział najlepsi trenerzy pokemon. No i wreszcie dostał tego pierwszego, który się nazywa Pikachu.
Wraz z dwoma przyjaciółmi, Misty i Brokiem, przemierza świat by brać udział w bitwach i pokonywać wszystkie trudności (m.in. Nie do zdarcia zespół R).

Digimon:
Opiszę tutaj serię Digimon Frontier, ponieważ ją najlepiej pamiętam.
Wszystkie dzieciaki z Chin dostały wiadomość SMS mówiącą o tym, że jeżeli pójdą tam gdzie im każe telefon to całkiem zmieni się ich przyszłość. Tylko 6 osób po dojściu na tajemniczy peron w Shibuya wsiada do Trailmonów (digimony-pociągi).
Są nimi Takuya, Koichi, koji, Zoe, Tommy i J.P.
Po dojściu do digiświata każdy z nich znajduje w sytuacji zagrożenia życoa swoją duszę (spirit) legendarnego digiwojownika. Są to odpowiednio Agunimon ogień,
Löwemon ciemność, Lobomon światło, Kazemon wiatr, Kumamon lód oraz Beetlemon błyskawica.
Każdy z bohaterów posiada też drugą przemianę (B-spirit digitation). A teraz tylko opiszę powierzchniowo co nie co o fabule.
Dawno temu, kiedy jeszcze digirycerze byli malutkimi dziećmi, nad cyfrowym światem panował chaos między digimonami typu B oraz typu H lecz jednemu aniołowi udało się zapanować nad tym chaosem i zakopać ich topór wojenny, tym aniołem była Lucemon.
Lucemon jednak stawała się coraz okrutniejsza i znęcała się nad tymi stworami. Tak oto przybyło 12 legendarnych digiwojowników, którzy pokonali upadłego anioła i zamknęli ją w martwej strefie (to moje tłumaczenie więzienia anioła). Wojownicy w tajemniczy sposób zniknęli, tak oto pojawiły się 3 nowe anioł panujące nad światem.
Cherubimon - władczyni stworów typu B
Ophanimon - władczyni stworków typu H
Seraphimon - władczyni wszelkiego rodzaju życia
Cherubimon zaczęła być złą postacią jak Lucemon lecz tym razem muszą ją pokonać digiwybrańcy.

 

Podsumowanie:
Digimony pod wieloma względami różnią się od pokemonów, chociażby fabułą. Ta pierwsza bajka ma dużo bardziej rozwiniętą fabułę (i tak jest w każdej serii) a ta druga ma cały czas taką samą.
Stworki z digimonów są [to moje zdanie] ładniejsze.
Ale niebywałym podobieństwem jest to, że w obu bajkach nieodłącznym atrybutem jest partner i przyjaźń.
Największym plusem pokemonów jest to, że są po polsku, choć mnie wystarczy w języku niemieckim bez napisów polskich i też mogę oglądać ;-)

Gdyby ktoś miał jakieś uwagi to proszę pisac w komentarzach i fajnie by było gdybyście się (chociaż parę osób) zapisało w mojej księdze gości (nie jest wymagana rejestracja).


Głosuj (0)

Wasz Gomamon

[Powrót] Komentuj

» Serafia

» 29/11/2013 15:02:19
elink119-2-70.szeptel.net.pl | brak www IP: 87.119.2.70

Cóż... Spojrzałam na to akurat dzisiaj i z przykrością stwierdzam, iż Blubasaur to typ Trawa/Trucizna ;-;

» Wasz Gomamon

» 20/06/2011 16:12:56
zalogowany | http://digimon.blog4u.pl/ IP: zalogowany

To tak samo, jak ja o Pokemonach. Tyle, że pokemony dalej istnieją po polsku

» Hikamaru

» 20/06/2011 14:54:38
apn-77-114-129-75.dynamic.gprs.plus.pl | brak www IP: 77.114.129.75

Hm. Szczerze mówiąc to pamiętam okres w swoim życiu, kiedy oglądałem Digimony w wersji po polsku. Nie wiem dlaczego zostały wycofane. Przecież nie było tak źle. ^_^" To znaczy, zdjęte z anten w polsce. Mi się tam bardzo podobało to, ale z powodu tego, że to było dawno to nie pamiętam praktycznie niczego.